O dobrej jakości stanowionego prawa można mówić wówczas, gdy jest ono zrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego. Równocześnie postulatem jest jednoznaczność prawa – określenie, co wolno, a czego nie wolno, zdefiniowanie, jakimi zasadami należy się kierować w takiej bądź innej sytuacji. Co prawda w chwili obecnej „na topie” jest ustawa o publicznym transporcie zbiorowym, do której mam, eufemistycznie ujmując, dość ambiwalentny stosunek, to pozwolę sobie na przytoczenie jaskrawego przykładu na pozornie drobne nieścisłości…
Dyrektywa 91/440/EWG z dnia 29 lipca 1991 roku (lada chwila stuknie jest dwadzieścia lat!) w sprawie rozwoju kolei wspólnotowych jest swoistym fundamentem reform na kolei. Trudno jest kwestionować istotność tej dyrektywy dla systemu transportowego.
Cytując wprost artykuł 10 dyrektywy czytamy:
„[…]
3. Przedsiębiorstwom kolejowym […] przyznaje się na sprawiedliwych warunkach dostęp do Transeuropejskiej Kolejowej Sieci Towarowej […], a najpóźniej od 1 stycznia 2006 r. do całej sieci kolejowej, w celu wykonywania międzynarodowych usług transportowych.
Dodatkowo, najpóźniej od 1 stycznia 2007 r., przedsiębiorstwom kolejowym […] przyznaje się na sprawiedliwych warunkach, dostęp do infrastruktury we wszystkich Państwach Członkowskich w celu wykonywania wszystkich kolejowych usług transportowych.
[…]”
Tymczasem oryginalne, angielskie brzmienie wskazanych przepisów jest już „odrobinę” inne, mianowicie:
„[…]
3. Railway undertakings […] shall be granted, on equitable conditions, access to the Trans-European Rail Freight Network […] and, at the latest by 1 January 2006, to the entire rail network, for the purpose of operating international freight services.
In addition, at the latest by 1 January 2007, railway undertakings […] shall be granted, on equitable conditions, access to the infrastructure in all Member States for the purpose of operating all types of rail freight services.
[…]”
Różnicę w brzmieniu przepisów pozwoliłem sobie wytłuścić. Teksty aktów prawnych zaczerpnąłem z witryny internetowej Urzędu Transportu Kolejowego.